Uniwersytet Gdański | Wydział Biologii | english version
Koło Naukowe » Aktualności
Obóz w Zaborskim Parku Krajobrazowym (1-5. 08. 2011 r.)

Na początku sierpnia br. w Zaborskim Parku Krajobrazowym podjęto inwentaryzację brzegów Jeziora Charzykowskiego pod kątem występowania gatunków inwazyjnych. W pracach tych, oprócz pracowników Parku, udział wzięli pracownicy i studenci Zakładu Hydrologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz my, studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pięciodniowe warsztaty rozpoczęły się wprowadzeniem teoretycznym na temat gatunków obcych i szkoleniem z ich rozpoznawania. Kolejne cztery dni miały charakter terenowy. W trakcie prac, uczestnicy wyposażeni w mapy i rejestratory GPS, wyszukiwali i w miarę możliwości usuwali gatunki inwazyjne, do których należą m. in. niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera Royle), nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.), kolczurka klapowana (Echinocystis lobata (Michx.) Torr. &. Gray) i rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis (F. Schmidt) Nakai). Nasze działania miały się przyczynić do ograniczenia występowania tych gatunków w strefie brzegowej Jeziora Charzykowskiego.

Echinocystis lobata i Impatiens glandulifera

Reynoutria sachalinensis

Razem ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego
 przy promenadzie w Charzykowach