O Katedrze » Historia
- 1970 – Powołanie Uniwersytetu Gdańskiego (Rozp. Rady Ministrów z dn. 20 marca 1970 r.) z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi z siedzibą w Gdyni (al. Czołgistów, obecnie al. Marszałka Józefa Piłsudskiego). W strukturze Wydziału m.in. Zakład Botaniki. Senat UG, na wniosek Rady Wydziału BiNoZ, powierza funkcję kierownika Zakładu Botaniki dr hab. Hannie Piotrowskiej.
- 1972 – Na wniosek kierownika Zakładu Botaniki, z akceptacją Rady Wydziału BiNoZ, Senat UG zmienia nazwę Zakładu Botaniki na Zakład Ekologii Roślin.
- 1982 – Reorganizacja Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UG. Zakład Ekologii Roślin uzyskuje status katedry oraz przyjmuje nazwę Katedra Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody, z zachowaniem funkcji dotychczasowego kierownika.
- 1985 – Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, na mocy uchwały Senatu UG zmienia nazwę na Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii, z Katedrą Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody. Kierownikiem Katedry prof. dr hab. Hanna Piotrowska.
- 1992 – Przeniesienie siedziby Katedry Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody z Gdyni (al. Marszałka Józefa Piłsudskiego) do Gdańska (Wrzeszcz, al. Legionów 9).
- 1993 – Senat UG, na wniosek kierownika Katedry i akceptacją Rady Wydziału BGiO, powołuje w Katedrze Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody jednostkę organizacyjną w randze pracowni (Pracownię Paleoekologii i Archeobotaniki) i powierza funkcję kierownika Pracowni dr hab. Małgorzacie Latałowej.
- 1995 – Senat UG, na wniosek kierownika Katedry i akceptacją Rady Wydziału BGiO, powołuje w Katedrze Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody jednostkę organizacyjną w randze pracowni (Pracownię Ekologii Wód Słodkich) i powierza funkcję kierownika Pracowni dr. hab. Józefowi Szmeja.
Prof. dr hab. Hanna Piotrowska przechodzi w 1995 roku na emeryturę. Senat UG, na wniosek Rady Wydziału, powierza funkcję kierownika Katedry Ekologii i Ochrony Przyrody dr. hab. Wiesławowi Fałtynowiczowi, którą pełni, jako profesor tytularny, do złożenia w 1999 roku wniosku o zatrudnienie w Uniwersytecie Wrocławskim. - 1999 – Senat UG, na wniosek kierownika Katedry Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody, z akceptacją Rady Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii, powołuje Katedrę Ekologii Roślin (uchwała Senatu UG z dn. 25 listopada 1999 r.) i powierza funkcję kierownika Katedry Ekologii Roślin prof. dr. hab. Józefowi Szmeja. W skład Katedry wchodzą: Pracownia Paleoekologii i Archeobotaniki, kierowana przez prof. dr hab. Małgorzatę Latałową oraz Pracownia Ekologii Wód Słodkich, powierzona prof. dr. hab. Józefowi Szmeja.
- 2008 - Reorganizacja Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii. Senat UG powołuje Wydział Biologii (uchwała nr 35/08 z dn. 24 kwietnia 2008 r.) z Katedrą Ekologii Roślin, jej dotychczasową strukturą organizacyjną i kierownikiem.
- 2012 – Przeniesienie Wydziału Biologii do nowo wybudowanego budynku w kampusie UG, w Oliwie. Powołany przez kierownika Katedry zespół Współpracowników opracowuje projekt pomieszczeń, Rada Wydziału projekt akceptuje, inwestor zatwierdza, wykonawca w pełni realizuje.
- 2019 – Pracownię Paleoekologii i Archeobotaniki przejmuje dr hab. Monika Badura, na wniosek prof. dr hab. Małgorzat Latałowej, w związku z przejściem na emeryturę.
- 2020 – Pracownię Ekologii Wód Słodkich, na wniosek prof. dr hab. Józefa Szmeja, przejmuje dr hab. Krzysztof Banaś.
- 2021 – Kierownikiem Katedry Ekologii Roślin dr hab. Krzysztof Banaś, na wniosek prof. dr. hab. Józefa Szmeja, pełniącego tę funkcję od 1999 r.